http://sealaska.com

Refine Search

  •  
  •  
JDHS runners compete in regional

...posting a time of 20:50. Zoe Nelson of Kalispell, Mont., won the girls seeded race in 18:07, with Seward's Whitney Anderson the top Alaska runner in 25th place at 19:05. Shadrack Kiptu of Albuquerque, N.M., won the boys seeded race...

http://www.juneauempire.com/stories/121003/spo_runners.shtml
Sports
Palmer Invitational

...Houston, 187; 8. Nikiski, 189; 9. Bethel Regional, 200; 10. Barrow, 212. Top-10 individuals - 1. Whitney Anderson, Seward, 18 minutes, 43 seconds; 2. Taz Mannix, Susitna Valley, 20:16; 3. Sarah Martinez, Grace Christian...

http://www.juneauempire.com/stories/090903/spo_palmerscores.shtml
Sports
Alaska high school cross country champions

...1977 DeDe Hatthorn, Dimond 1976 Betsy Haines, East Anchorage CLASS 1A-2A-3A GIRLS Year Winner, School 2003 Whitney Anderson, Seward 2002 Linnea Pudwell, Houston 2001 Danielle Pratt, Grace Christian School 2000 Katie Baldwin, Bethel Regional...

http://www.juneauempire.com/stories/092803/spo_pastchamps.shtml
Sports
Alaska High School cross country champions

...1977 DeDe Hatthorn, Dimond 1976 Betsy Haines, East Anchorage CLASS 1A-2A-3A GIRLS Year Winner, School 2003 Whitney Anderson, Seward 2002 Linnea Pudwell, Houston 2001 Danielle Pratt, Grace Christian School 2000 Katie Baldwin, Bethel Regional...

http://www.juneauempire.com/stories/100104/spo_crosscountry.shtml
Sports
Bear runners strong at Bartlett; will head to Kayhi this weekend

...10. Top 10 girls 1. Juliane Smith, Service, 12:03.00; 2. Ari Goldstein, Soldotna, 12:07.00; 3. Whitney Anderson, Seward, 12:20.90; 4. Leah Besh, East Anchorage, 12:34.40; 5. Katie Franzmann, Soldotna, 12:50...

http://www.juneauempire.com/stories/082103/spo_xcountry.shtml
Sports
Thibodeau leads Bear girls to third

...Valley won its second consecutive small-schools girls team crown by 20 points over Seward, 34-54. Seward's Whitney Anderson won the race in 18:48 - more than 90 seconds ahead of the second-place runner. The top Southeast finishers were...

http://www.juneauempire.com/stories/092803/spo_girlsrun.shtml
Sports
Scenes from the state cross-country running meet

...Betsy Haines, East Anchorage --- CLASS 1A-2A-3A GIRLS Year Winner, School 2004 Rubye Foldager, Seward 2003 Whitney Anderson, Seward 2002 Linnea Pudwell, Houston 2001 Danielle Pratt, Grace Christian School 2000 Katie Baldwin, Bethel Regional...

http://www.juneauempire.com/stories/100404/spo_scenesxc.shtml
Sports
State Track Meet Results

...57.04; 3. Dominique Colberg, Colony; 4. Whitney Anderson, Seward, 5:13.19; 5. Katelyn Stearns, East...1. Morgan Ekemo, Chugiak, 10:53.34; 2. Whitney Anderson, Seward, 11:10.93; 3. Leah Besh, East Anchorage...

http://www.juneauempire.com/stories/052703/spo_trackstats.shtml
Sports
1

CONTACT US

  • Switchboard: 907-586-3740
  • Circulation and Delivery: 907-586-3740
  • Newsroom Fax: 907-586-3028
  • Business Fax: 907-586-9097
  • Accounts Receivable: 907-523-2270
  • View the Staff Directory
  • or Send feedback

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES

SOCIAL NETWORKING